World Of Ai trafik paketleri Prepare3D ye nasıl yüklenir?

Merhaba sevgili sanal pilot arkadaşlarım.

Bu yazımda sizlere Prepar3D ye World Of Ai trafik paketlerinin nasıl yükleneceğini göstermeye çalışacağım. World Of Ai paketleri Fsx kullanıyorsunuz kurumulu çok basittir. Bununla alakalı burayı tıklayarak yazımı okuyabilirsiniz.

Şimdi gelelim Prepar3D ye bu ücretsiz trafik paketlerini yükleme işlemine. Öncelikle buradan installeri indiriyorsunuz.Daha sonra bu installer dosyasını burası çok önemli yönetici olarak çalıştırıyorsunuz. Yine ayni siteden packages sayfasından istediğiniz bir havayolu şirketine ait paketi indiriyorsunuz. Yönetici olarak çalıştırmış olduğunuz installer uygulaması aşağıda ki gibi görünecektir .

Next düğmesine basarak bir sonraki sayfaya geçiyoruz. Ardından karşınıza aşağıda ki gibi bir ekran geliyor.

World Of Ai

Select WOAI kısmından indirmiş olduğunuz havayolu  paketine ait olan zip dosyasını seçiyoruz. Dikkat edin bu dosyanın zip uzantılı olması gerekiyor. Aksi halde program bu dosyanızı görmeyecektir.Normal şartlarda eğer FS2004 kullanıyor ya da Fsx kullanıyor olsaydınız Target kısmından seçip direk kurulum yapabilirdiniz. Fakat malesef ki bu program Prepar3d için uyumlu değil. Alt kısımda bulunan Extract files for manual installation kısmı burada yardımımıza yetişiyor. Burayı işaretleyip masaüstüne oluşturmuş olduğunuz bir boş klasörü seçin. Ardından Next düğmesine basın. I agree kısmını tikleyin ve yine next ve ardından Extract düğmesine basarak masaüstüne oluşturmuş olduğunuz klasörün için paket yüklenecektir.

Şimdi buraya kadar tamam ise devam edelim. Yüklenen paketin içerisinde aircraft scenery dosyaları mevcuttur. Kimi paketlerde texture dosyası da bulunuyor. Aircraft dosyasının içerisine girip burada dosya klasörlerini havayolu şirketinin adını kullanarak örneğin Turkish,Turkish1,Turkish2 şeklinde adlandırın ve Prepar3D de bulunan Simobjects klasöründe bulunan Airplanes klasörü içerisine yapıştırın.

Evet uçakları yükledik fakat trafikte görünmesi için bir işlem daha yapmamız gerekiyor.Paket içinde bulunan Scenery dosyasının içerisine girin ve world dosyasını göreceksiniz. Burada bulunan bgl uzantılı dosyayı kopyalayım ve Prepar3D ana klasöründe bulunan Scenery dosyasının içinde ki world klasörüne yapıştırın. Evet artık simülasyon bu havayolu şirketini tanıyacak ve trafiğe ekleyecektir.Bu biraz sıkıcı görünebilir. Fakat size tavsiyem bu paket dosyalarını installer ile çıkardıktan sonra onu hardiskiniz bir yerinde bulundurun ki format felan atmanız gerektiğinde tekrardan aynı işlemleri yapmak zorunda kalmayın. Ben genel de scenery.cfg dosyamı ve Addon scenery dosyamın yedeiğini muhakkak alırım. teker teker uğraşmaktansa kopyala yapıştır en kolayı.İstediğiniz kadar trafik paketi yükleyebilirsiniz. Herhangi bir kasma sorunu fps düşüşü felan olmuyor. Eğer uçaklar havalimanında görünmüyorsa Prepar3d nin ayarlarından trafiği biraz açmanız gerekir.

Anlamadığınız bir nokta olursa lütfen yorumlayın en kısa sürede yardımcı olmaya çalışırım.

Herkese kırımsız uçuşlar…

Bahadır Çetin

Sanal havacılık dünyası ile tanışması biraz geç oldu ama güç olmadı. Tam bir havacılık tutkunu ve yardımsever. Bununla beraber www.sanalpilotluk.com adresini kendisi gibi havacılık tutkunlarına yardımcı olma amacıyla 2017 yılında kurdu. Evli ve 1 çocuk babası olan yazar, siteye değerli desteklerinizi bekliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

World Of Ai trafik paketleri Prepare3D ye nasıl yüklenir?” için 7 yorum

  1. P3d için tweak ayarlarını kolay yolsan yapabileceğim bi program var mı? Tweak ve grafik artışı istiyorum. Sanki bu sitede vardı o program ama şimdi bulamıyorum . Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir