Vor yaklaşma anlatımı

Herkese merhabalar. Bu makalemde sizlere Van Ferit Melen Hava limanını örnek alarak Boeing 737 tipli uçakla charta göre VOR nasıl yaklaşılması gerektiğinden bahsedeceğim. Hadi başlayalım.

Van Ferit Melen Havalimanı VOR DME2 yaklaşmasının başlangıç fix’i DAMAR’dır.
VOR DME2 chartta belirtildiği üzere, VAN VOR’u 090° radyali “TO” olarak, 14 DME mesafeya geldiğimizde DAMAR fixi üzerindeyiz demektir. 
-FIX üzerine yüksek irtifada gelindiğinde veya pas geçildiğinde korunacak min. irtifa 11000 feettir. 
-DAMAR üzerindeki hızımız Boeing 737ler için ortalama 250Nm (Nautical Miles) olabilir. Ancak D12’den başlayarak 12DME Arc yapmamız gerektiğinden ve yaklaşık önleme mesafesi olarak 1-1,5 mil ayarlayacağımızdan, savrulmayı önlemek için hızımızı 250knot altına çekmemizde fayda vardır.

-D12 ARC DME ile, VOR vericiye sabit mesafede bir dönüş yaparken, ND’de 237° radyali kesmek üzere iken, dönüşü derinleştirerek 227° ye kadar devam edip, 10DME mesafede 047° radyaline oturulur. Yani daha erkenden dönüşe başlanır ve direk hızlanırız.
-Bu noktada artık hızımız yaklaşık 200Knot civarı ve alçalma profiline geçmiş olmalıyız. Zira D10 ile D5 arası 1800feet alçalmamız gerekir ki, 5DME mesafede 7200feette kalabilelim.

-D5 noktasından D3 noktasına alçaldığımızda ise yüksekliğimiz 6900 feet olmalıdır. Hızımız ise yine aynı tip uçak için 180kt civarı yani meydan turuna uygun olmalıdır.  Bu noktada dikkat edilmesi gereken, araziden 1426 feet yükseklikte olduğumuz ve meydan güneyindeki 7000 feetlerdeki yüksek tepelerin altında olduğumuzdur.
-Bu yaklaşmanın MAP noktası (Missed Approach Point) D2.0 dır. Yani bu yaklaşma profili ile 2 DME mesafeye geldiğimizde artık meydanı görmüş olmalıyız. Ve bu noktadan sonraki kısım Visual şartlarda uçulur. Yaklaşık 1.6 millik olan bu mesafe ile pist üzerine gelinip meydan turuna girilir ve 21 pisti için son yaklaşma yapılır.

Bahadır Çetin

Sanal havacılık dünyası ile tanışması biraz geç oldu ama güç olmadı. Tam bir havacılık tutkunu ve yardımsever. Bununla beraber www.sanalpilotluk.com adresini kendisi gibi havacılık tutkunlarına yardımcı olma amacıyla 2017 yılında kurdu. Evli ve 1 çocuk babası olan yazar, siteye değerli desteklerinizi bekliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir